Abdominal Aort Anevrizması ve Tedavisi Nedir?

Abdominal aort anevrizması, aort damarının ( vücuda kanı taşıyan ana damar) karın bölümündeki kısmının genişlemesidir. Aort damarı, kalpten tüm vücudumuza kanı taşıyan ve karnın ortasından geçen bir damardır. Vücudumuzun en büyük damarı olması nedeniyle genişlemiş aort damarının yırtılması hayatı tehdir eden kanamaya neden olabilir. Genişlemenin boyutuna ve ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlı olarak tedavi, dikkatli beklemekten acil ameliyata kadar değişir.

Anevrizmalar aort boyunca herhangi bir yerde gelişebilir, ancak çoğu aort anevrizması aortun göbek bölgesinde (karın) bulunan kısmında meydana gelir. Abdominal aort anevrizmasının gelişiminde aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şey rol oynayabilir;

Abdominal Aort Anevrizması
Abdominal Aort Anevrizması ve Tedavisi

Arterlerin sertleşmesi (ateroskleroz): Ateroskleroz, bir kan damarının astarında yağ ve diğer maddeler biriktiğinde oluşur.
Yüksek kan basıncı: Yüksek tansiyon, aort duvarlarına zarar verebilir ve zayıflatabilir.
Kan damarı hastalıkları: Bunlar kan damarlarının iltihaplanmasına neden olan hastalıklardır.
Aortta enfeksiyon: Nadiren, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyon, abdominal aort anevrizmalarına neden olabilir.
Travma: Örneğin, bir araba kazasında yaralanmak abdominal aort anevrizmalarına neden olabilir.

Abdominal Aort Anevrizması Risk Faktörleri

Abdominal aort anevrizması risk faktörleri şunları içerir:
Tütün kullanımı: Sigara içmek aort anevrizmaları için en güçlü risk faktörüdür. Sigara içmek aort duvarlarını zayıflatarak aort anevrizması ve anevrizma yırtılması riskini artırabilir. Ne kadar uzun süre ve ne kadar çok sigara içerseniz veya tütün çiğnerseniz, aort anevrizması geliştirme şansınız o kadar artar.
Yaş: Abdominal aort anevrizmaları en sık 65 yaş ve üstü kişilerde görülür.
Erkek cinsiyet: Erkekler, kadınlardan çok daha sık abdominal aort anevrizması geliştirir.
Aile öyküsü: Ailede abdominal aort anevrizması öyküsü olması, bu duruma sahip olma riskini artırır.

Aort anevrizmasını önlemek veya aort anevrizmasının kötüleşmesini önlemek için aşağıdakileri yapın:
Sigara içmeyin veya tütün ürünleri kullanmayın. Sigara içmeyi veya tütün çiğnemeyi bırakın ve ikinci el dumandan kaçının. Bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, yardımcı olabilecek ilaçlar ve tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun.
Sağlıklı diyetle beslen. Çeşitli meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, kümes hayvanları, balık ve az yağlı süt ürünleri yemeye odaklanın. Doymuş ve trans yağlardan kaçının ve tuzu sınırlayın.
Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun. Doktorunuz reçeteli ilaçlar verdiyse, bunları talimatlara göre alın.
Düzenli egzersiz yapın. Haftada en az 150 dakika orta düzeyde aerobik aktivite almaya çalışın.

Abdominal Aort Anevrizması Tedavisi

Abdominal aort anevrizması gelişen hastalarda abdominal bölgedeki aortanın çapı 5.5 cm yi geçince rüptür ( yırtılma ) riski artması nedeniyle müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale 2 yöntem ile yapılabilir. Yönteme karar verirken multidisipliner yaklaşım göz önünde bulundurulmalıdır. Cerrahi tedavi yöntemlerden biridir. Cerrahi müdahalenin uygun olmadığı hastalarda Endovascular aortic aneurysm repair (EVAR) işlemi yapılmaktadır. EVAR anjiografik olarak yapılan cerrahi yönteme göre daha düşük işlem riskine sahip işlemdir.