Nefes darlığı nedir?

Aniden ortaya çıkan ve fonksiyonlarınızı etkileyen şiddetli nefes darlığı yaşarsanız, acil (112) durum numarasını arayın veya birinin sizi acil servise götürmesini sağlayın. Nefes darlığınıza göğüs ağrısı, bayılma, mide bulantısı, dudaklarda veya tırnaklarda mavimsi bir renklenme veya zihinsel uyanıklıkta bir değişiklik eşlik ediyorsa, bunlar kalp krizi veya pulmoner emboli belirtileri olabileceğinden acil tıbbi yardım alın.

Nefes Darlığı

Nefes darlığınıza aşağıdakiler eşlik ediyorsa doktorunuzdan randevu alın:

  • Ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişme
  • Düz yattığınızda nefes almada zorluk
  • Yüksek ateş, titreme ve öksürük
  • Hırıltı solunum
  • Önceden var olan nefes darlığının kötüleşmesi

 

Kronik nefes darlığının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için:

Sigara içmeyi bırak. Sigarayı bırakın ya da başlamayın. KOAH’ın önde gelen nedeni sigaradır. KOAH’ınız varsa, sigarayı bırakmak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve komplikasyonları önleyebilir.

Kirleticilere maruz kalmaktan kaçının. Mümkün olduğunca, kimyasal dumanlar veya ikinci el duman gibi alerjenleri ve çevresel toksinleri solumaktan kaçının.

Aşırı sıcaklıklardan kaçının. Çok sıcak ve nemli veya çok soğuk koşullarda aktivite, kronik akciğer hastalıklarının neden olduğu nefes darlığını büyütebilir.

Bir eylem planınız olsun. Nefes darlığına neden olan bir tıbbi durumunuz varsa, belirtileriniz kötüleşirse ne yapacağınızı doktorunuzla görüşün.

Düzenli egzersiz. Egzersiz, fiziksel uygunluğu ve aktiviteyi tolere etme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir. Egzersiz – fazla kiloluysanız kilo kaybıyla birlikte – kondisyon kaybından kaynaklanan nefes darlığına katkıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

İlaçlarınızı alın. Kronik akciğer ve kalp rahatsızlıkları için ilaçları atlamak, nefes darlığınızın artmasına neden olabilir.

Ekipmanınızı düzenli olarak kontrol edin. Ek oksijene güveniyorsanız, tedarikinizin yeterli olduğundan ve ekipmanın düzgün çalıştığından emin olun.

Bilgilendirme paylaşımlarımızı instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz. Kesin tanı ve tedavi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca e-posta ve telefon ile bize ulaşabilirsiniz.