Tansiyon Holteri Nedir?

Tansiyon holteri tansiyon hastalığının teşhisi için kullanılan, hastanın koluna takılarak belli bir zaman zarfı içerisindeki (genellikle 24 saat) tansiyon değişimlerini ölçüp kaydeden bir tetkik yöntemidir. Tansiyon holteri hastaya takılmadan önce hangi aralıklarla ölçüm yapacağı ayarlanır, kimsenin müdahalesi olmadan otomatik olarak o zaman aralıklarında ölçüm yapar. Günün değişik zamanlarında ve özellikle uykuda tansiyonu ölçmesi tansiyonun nasıl olduğunu anlamak için çok faydalıdır.

Bu yöntemle, hem uzun süredir yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastası olanların gelişimi gözlemlenir hem de hipertansiyon hastası olduğunu bilmeyenlerin hastalığı teşhis edilebilir.

Tansiyon Holteri
Küçük bir cihaz hastanın koluna takılır ve 24 saat çıkarmaması istenir. Cihaz takılıyken hasta normal yaşantısına devam edebilir. Kısıtlayıcı hiçbir yanı yoktur. 24 saat sonunda cihaz çıkarılır ve kaydedilen bilgiler değerlendirilir. Bu sayede tüm gün boyunca kişinin tansiyon profili ortaya çıkar. Kesin tanı konması ve uygun tedavinin planlanabilmesi açısından oldukça faydalı bir yöntemdir. Tansiyon holteri özellikle uyku apnesi olan hastaların tanısını koymada büyük bir yol göstericidir. Bilgilendirme paylaşımlarımızı instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz. Kesin tanı ve tedavi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca e-posta ve telefon ile bize ulaşabilirsiniz.