Göğüs Ağrısı Nedir?

Göğüs ağrısı, keskin iğne batar-bıçak saptanır tarzda bir ağrı olabileceği gibi tam olarak tarif edilemeyen göğüste rahatsızlık hissi olarak bir çok şekilde görülebilir. Bazen göğüs ağrısı ezilme veya yanma şeklinde olur. Bazı durumlarda, ağrı boyna, çeneye doğru ilerler ve daha sonra her iki kola doğru yayılır.

Birçok farklı durum göğüs ağrısına neden olabilir. Yaşamı tehdit eden nedenler ise kalp, damar ve akciğerlerle ilişkili olan göğüs ağrılarıdır. Göğüs ağrısı ciddi problemlere işaret edeceğinden derhal tıbbi destek almak çok önemlidir.

Göğüs Ağrısı

 

Kalp İlişkili Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı genellikle kalp hastalığı ile ilişkilendirilse de, kalp hastalığı olan birçok kişi, göğüs ağrısını göğüste rahatsızlık hissi olarak tarif ederler. Kalp krizi veya kalp problemi ile ilişkili bu göğüs ağrısı aşağıdakilerden bir veya bir kaçı ile ilişkilidir.
* Göğüste basınç, yanma, ağırlık hissi
* Sırt, boyun, çene, omuzlar ve bir veya iki kola yayılan ezilme hissi
* Ağrı birkaç dakikadan daha uzun sürer, aktivite ile şiddeti artar
* Nefes darlığı
* Soğuk terleme
* Baş dönmesi veya güçsüzlük hissi
* Bulantı veya kusma

Diğer Göğüs Ağrısı Tipleri

Kalp ilişkili göğüs ağrısı ile göğüs ağrısının diğer nedenlerini ayırt etmek bazen zor olabilir. Bununla beraber göğüs ağrısı aşağıdaki durumlar ile ilişkili ise kalp problemi ile ilgili olması daha az olasıdır
* Ağızda ekşi tat veya yediklerin ağza gelme hissi
* Yutma zorluğu
* Vücut pozisyonunu değiştirmekle artan veya azalan ağrı
* Öksürük veya derin nefes almakla şiddetlenen ağrı
* Göğüse basmakla artan ağrı
* Uzun saatler süren göğüs ağrısı
Göğüs kemiğinin arkasında olan yanma şeklindeki şikayetler mide ve kalp ile ilişkili olabilir. Bu nedenle kalp ile ilgili ağrılar mide rahatsızlığı ile karıştırılabilir.

Ne zaman kalp doktoruna görünmeli?

Yukarıda belirtilen kalp ile ilişkili göğüs ağrısı olması durumunda derhal bir kalp doktoruna başvurulmalıdır. Özelikle eforla olan dinlenmekle dakikalar içinde geçen baskı-sıkışma-yanma– rahatsızlık hissi, her iki kola özelikle sol kola yayılan ağrı olması durumunda hekime gidilmelidir. Eğer ağrı istirahat halinde yeni başlangıçlı bir ağrısı ise hayati risk oluşturması sebebiyle derhal acil servise başvuru yapılması gerekmektedir.

Kalp ilişkili göğüs ağrısı nedenleri

• Kalp krizi: Kalbi besleyen damarların sıklıkla kan pıhtısı ile tıkanması sonucu kalp kaslarının etkilenmesi sonucu meydana gelir. Özelikle yaşlı, diyabeti olan hastalarda bu ağrının şiddeti hafif düzeyde olabilir
Aort diseksiyonu: Kalpten çıkan aort atardamarının tabakalarından birinin yırtılması sonucu gelişen ve şiddetli ağrıya neden olan ölümle sonuçlanabilen acil bir durumdur.
PeriKardit ( kalp zarı iltihabı): Kalbi çevreleyen zarın iltihabi durumudur. Genellikle solunum veya yatmakla atan keskin bir ağrıdır

Sindirim sistem bozuklukları

Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar göğüs ağrısına neden olabilirler.
Mide reflüsü: Mide asidinin yemek borusuna geçmesi sonucu göğsün arkasında yanma tarzında ağrı meydana gelir. Bu durum bazen kalp hastalıkları ile karışır.
Yutma Bozuklukları: Yemek borusu hastalıkları yutma güçlüğü ve ağrılı yutmaya neden olup göğüs ağrısına neden olurlar.
Safra kesesi veya pankreas sorunları: Safra kesesi veya pankreas iltihabı durumlarında karın ağrısının eşlik ettiği göğüs ağrısı olabilir.

Kas ve kemik nedenli göğüs ağrıları

Göğüs duvarında bulanan kas –kemik sistemine ait hastalıklar göğüs ağrısına neden olabilirler.
Kostokondrit: Göğüs bölgesindeki eklemlerin iltihabi durumudur.Özelikle dokunma ile ağrı şiddeti artar.
Kas Ağrıları: Fibromyalji gibi hastalıklar kas ağrısına neden olup göğüs ağrısı oluştururlar.

Akciğer ilişkili göğüs ağrısı nedenleri

Bir çok akciğer rahatsızlığı göğüs ağrısına neden olur.
Akciğer embolisi: Akciger toplar damarına kan pıhtısı atması sonucu akciğer dokusuna kan akımı azalır.
Plörezi: Akciğeri çevreleyen zarın iltihabi durumudur. Bu durum özelikle nefes almakla veya öksürük ile artan göğüs ağrısına neden olur.
Pnömotoraks :Ani başlangıçlı, birkaç saat sürebilen nefes darlığının eşlik ettiği klinik bir durumdur
Pulmoner hipertansiyon: Akciğer damarlarındaki basınç yüksekliği olan bu durum göğüs ağrısına neden olabilir.

Diğer nedenler

Panik atak: Göğüste ağrı hissi, hızlı kalp atışı, hızlı nefes alıp verme, terleme, nefes darlığı, bulantı, baş dönmesi, ölüm korkusu gibi durumlar varsa bu durum panik atak ile ilişkili olabilir.
Zona hastalığı: Özelikle immün sistemimizde düşüklük olduğu durumlarda vücudumuzda uyku durumunda bulunan virüsün aktivasyonu sonucu göğüs ağrısı yaşayabiliriz.

Sonuç olarak; göğüs ağrısı kalp ile ilgili olabileceği gibi kalp dışı nedenlerle olabilir. Özelikle yukarıda belirttiğimiz gibi eforla olan dinlenmekle geçen baskı, sıkışma, rahatsızlık şeklinde olan veya ani başlangıçlı ağrıları önemsemek gerekmektedir. 40 yaş üzeri olan, ailesinde kalp damar rahatsızlıkları olan ve sigara kullanan, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, diyabeti olan kişiler göğüs ağrısını daha fazla önemsemeli ve acilen bir kalp doktoruna görünmelidir.

Bilgilendirme paylaşımlarımızı instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz. Kesin tanı ve tedavi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca e-posta ve telefon ile bize ulaşabilirsiniz.