Pandemi döneminde kalp yetmezliği arttı

Pandemi döneminde, koronavirüs korkusu ile ertelenen sağlık kontrolleri veya koronavirüsün kalp üzerindeki etkisi, kalp yetmezliği görülme sıklığının artmasına neden olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Okay Abacı, kalp yetmezliği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Kalp yetmezliği, kalp kasının çeşitli nedenlerle olması gerektiği gibi kanı pompalayamaması durumudur. Kalp yetmezliği geliştiğinde, kan ileri doğru pompalanamadığı için özelikle akciğerlerde birikerek nefes darlığına neden olur.

Koronavirüs kalp yetmezliğine neden oluyor!

Pandemi döneminde özellikle hastaların hastaneye başvurularında gecikme nedeniyle kalp yetmezliği sıklığında artış izlenmektedir. Bununla beraber hastalar hastalığın daha ileri evrelerinde hastaneye başvuru yapmaktadır. Bu durum tedavinin gecikmesine ve hastalığın tedaviye yanıtını güçleştirmektedir.

COVID- 19 nedeniyle hastaneye ve yoğun bakıma yatışların ise üçte birinde yeni başlangıçlı kalp yetmezliği tanısı konulmuştur. Virüsün direkt toksik etkisi ve ciddi inflamasyon kalp yetmezliğine neden olmaktadır.

Nefes darlığı dikkate alınmalı!

Aktivite veya sırtüstü yatarken olan nefes darlığı, halsizlik- yorgunluk, ayak ve bacaklarda şişme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, egzersiz kapasitesinde azalma, geçmeyen öksürük veya beyaz- pembe renkli balgama eşlik eden hırıltılı solunum, hızlı kilo alımı, bulantı, iştah kaybı, dikkat azalması kalp yetmezliğinin semptom ve bulguları olabilir.

Kalp yetmezliği pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir!

Kalp damar hastalıkları ve kalp krizi:

Kalp damar hastalıkları kalp hastalıklarının en sık görülen tipidir. Ayrıca kalp yetmezliğinin en sık nedenidir. Kalp damarlarının tıkanması sonucu meydana gelen kalp krizinde etkilenen kalp kasları yapması gereken pompalama işlemini yeteri kadar yapamayarak kalp yetmezliğine neden olur.

Tansiyon yüksekliği:

Kan basıncı yüksek olursa, kalp kanı pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalacak, bu fazla çalışma zamanla kalp kasının zayıflamasına neden olacaktır. Bu nedenle yüksek tansiyon eğer kontrol edilmezse kalp yetmezliğine neden olmaktadır.

Kalp kapak hastalıkları:

Kalp kapakları kanın uygun yönde hareketine izin verir. Çeşitli nedenlere bağlı hasarlanmış kapaklar kalbin çalışmasını zorlaştırıp zamanla kalp yetmezliğine neden olmaktadır.

Kalp kasının hasarlanması: Enfeksiyon, alkol kullanımı, toksik ajanlar ve kemoterapi gibi durumlar kalp kasının hasarlanmasına neden olarak kalp yetmezliği oluşturabilirler.

Kalp kasının inflamasyonu (Miyokardit):

COVİD-19 dahil sıklıkla virüslerin neden olduğu kalp kası iltihabı olan miyokardit durumu kalp yetmezliği durumu oluşturabilir.

Doğuştan kalp problemleri:

Tedavi edilmemiş doğuştan kalp hastalıkları kalp yetmezliğin nedenleri arasında olabilir.

Ritm bozuklukları (Aritmiler):

Anormal ritm bozuklukları kalp atışlarının hızlı atmasına neden olup kalbin fazla çalışmasına, sonuç olarak kalbin iş yükünün artmasına sebep olurlar. Bu da zamanla kalp yetmezliğine neden olur.

Diğer Hastalıklar:

Diyabet, AİDS, tiroid hastalıkları, demir veya protein bozuklukları ilgili hastalıkları kalp yetmezliği gelişimine katkıda bulunabilir.

40 yaş üstü erkeklerde daha çok görülüyor!

Yukarıda bahsettiğimiz hastalıkların özeliklerine bağlı olarak her yaşta görülebileceği gibi sıklıkla 40 yaş üzeri erkeklerde daha sık görülür. Modernleşme ve kentleşme ile birlikte yaşam tarzlarındaki değişiklikler ve artan stres ile birlikte özellikle kalp yetersizliğinin en önemli risk faktörü olan kalp damar hastalıkları artmıştır. Bu durum doğal olarak kalp yetmezliğindeki artışa sebep olmaktadır.

Kalp yetmezliği tanısı için temel başlangıç değerlendirmeleri rutin kan tahlilleri, elektrokardiyogram ve ekokardiyografidir. Hastaların büyük kısmına bu yöntemlerle tanı konulabilmektedir. Daha ileri araştırmalarda koroner anjiografi, MR, BT anjiografi ve biyopsi tanı için gerekebilir.

Tedavi kalp yetersizliğine neden olan risk faktörüne bağlı olarak değişebilmekle beraber, kalp yetmezliğinde ölümleri azaltan ilaçlar kullanılmaktadır. Belli hasta gruplarında kalp pili, destek cihazları kullanılabilmektedir. Bununla beraber hastalığın ilerlediği dönemlerde kalp transplantasyonu gerekebilir.

Korunmada temel kural: Risk faktörlerini ortadan kaldırmak

Kalp yetmezliğinden korunmanın temel yolu risk faktörlerini azaltmaktır. Yaşam tarzı değişikliği ile kalp hastalığının birçok risk faktörünü kontrol altına alabiliriz. Sigara ve alkolün bırakılması, kan basıncı ve kan şekerinin kontrolü, fiziksel olarak aktif kalmak, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve stresin azaltılması ve yönetimine dikkat ederek kalp yetmezliği riskini azaltmış oluruz.

Kaynak: Pandemi döneminde kalp yetmezliği arttı – Sağlık Haberleri (cnnturk.com) 

WhatsApp